text

Znaczenie zdolności kredytowej przy kredycie samochodowym

Wiele osób nie do końca rozumie pojęcie zdolności kredytowej, choć raczej się z nią swoim w życiu spotkało w rozmaitych sytuacjach. Jeżeli rozważamy kredyt samochodowy, trzeba mieć świadomość tego, co kryje się za tym terminem - zobacz jego szczegóły na 17 Banków. Zdolność kredytowa ma bowiem ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o odpowiedź banku na nasz wniosek. Jest to kwestia, która ma olbrzymi wpływ na decyzję instytucji bankowej. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że sama nasza chęć zaciągnięcia zobowiązania nie wystarczy – to bank stwierdza, czy udzieli nam kredytu, czy też nie.

Dlaczego banki badają zdolność kredytową?

Badanie zdolności kredytowej przez banki ma na celu sprawdzenie, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie wywiązywać się z warunków określonych w umowie. Oczywiście jest to metoda niewolna od wad, ponieważ zdolność kredytowa zapewnia jedynie częściowy wgląd w naszą sytuację finansową, a wszystkie szczegóły na ten temat posiadamy tylko my. Niemniej jednak instytucje bankowe korzystają z narzędzi, które są dostępne i trudno im się dziwić. Cały ten proces ukierunkowany jest na zmniejszenie ryzyka, że klient nie będzie spłacał zadłużenia. Takiej sytuacji banki przecież niewątpliwie wolałyby uniknąć, gdyż generuje to problemy z egzekwowaniem należności.

Badanie zdolności kredytowej – zaleta, czy wada?

Wiele osób uważa, że proces badania zdolności kredytowej niepotrzebnie tylko komplikuje całą sprawę i utrudnia osobom zainteresowanym uzyskanie dodatkowego źródła finansowania. Oczywiście, celem tej procedury jest uniemożliwienie niektórym osobom zaciągnięcie zobowiązania, niemniej jednak nie dzieje się to bezpodstawnie. Dosyć proste jest to, że nie można brać na siebie zadłużenia, którego nie będziemy w stanie spłacić. Jest to więc swego rodzaju zabezpieczenie interesów banku, a także naszych własnych. Niemniej jednak nie możemy polegać jedynie na czynnościach instytucji bankowych – jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt samochodowy powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, czy nasz budżet jest adekwatny do tego rodzaju zobowiązania. Decyzje finansowe to bardzo odpowiedzialna kwestia i nie możemy postępować w tym zakresie lekkomyślnie.

Jak przebiega analiza zdolności kredytowej?

Podczas analizy naszej zdolności kredytowej bank ocenia takie parametry jak historia naszych zobowiązań i sposób, w jaki się z nich wywiązywaliśmy, a także nasz budżet. W tym drugim obszarze tematycznym chodzi o takie zagadnienia jak stabilność oraz wysokość naszych zarobków, a także wydatki takie jak chociażby utrzymanie, czy też zobowiązania, które mamy na koncie. Przy weryfikacji zdolności kredytowej banki korzystają z różnego rodzaju baz danych, które przechowują określone informacje. Jeśli natomiast chodzi o informacje o naszych przychodach i wydatkach, bazuje się często na naszych oświadczeniach i dokumentach je potwierdzających. Mogą to być przykładowo zeznania podatkowe, czy też dokumenty od pracodawcy.